Blefaroplasti nedir ? Blefaroplasti ne demektir ?

 

Üst göz kapağı yada alt göz kapağındaki kırışıklık, cilt fazlalığı, göz torbası (göz çevresindeki yağların belirginleşmesi) gibi problemlerin giderilmesi için yapılan göz kapağı estetiğine genel olarak blefaroplasti denir.

 

Göz kapağı estetiği ameliyatı çeşitleri nelerdir ?

Üst göz kapağı estetiği ve alt göz kapağı estetik ameliyatı olarak ikiye ayrılır. Alt göz kapağı ameliyatı cilt kesisiyle de, yada uygun kişide izsiz bir şekilde göz içerisinden yağların (göz altı torbalarının tedavisi için) alınmasıyla (transkonjunktival) da yapılabilir.

 

Üst blefaroplasti ameliyatı sonrası beni neler bekliyor ?

Sadece üst göz kapağı estetiği sıklıkla lokal anestezi altında yada sedasyon (sakinleştirici) altında uygulanır. Toplam işlem sıklıkla 1 saatin altında sürer.

Ameliyat olacağınız klinikteki alışkanlığa göre ameliyathanede yada poliklinik şartlarında uygulanabilir:

 • İşlem başlamadan hastanın yüz ve göz kapağı analizi yapılarak yapılacak ameliyat planlanır ve çizilir
 • İşlem öncesinde üst göz kapağınıza lokal anestezik verilerek tam uyuşma beklenir.
 • Genellikle arka plana sakin bir müzik açılarak kişinin işlem sırasında sakin, uyumlu ve keyifli olması hedeflenir
 • Tam uyuşma sonrasında ameliyat öncesi analizde belirlenmiş cilt miktarı ve cilt altındaki fazlalık yaratan (göz yağ torbacıkları) alınır. İşlem tamamlandıktan sonra itinalı sızıntı kontrolü yapılır.
 • Yeterli düzeltme sağlandıktan sonra cilt itinayla estetik iyileşecek şekilde dikilir.
 • Uygun cerrahi sonrası bantlarla göz hareketleri ve enfeksiyondan korunmak amacıyla uygun şekilde bantlanır.
 • Birkaç saat hasta soğuk uygulamayla takip edildikten sonra herşeyin yolunda olması durumunda reçetesi düzenlenir ve uygun önerilerle dikişleri aldırmak üzere randevulaşarak taburcu edilir.

 

Blefaroplasti ameliyatı yaptıranlar nelere dikkat etmeli ?

 • Ameliyat sonrası 2 gün birkaç yastıkla baş kalpten yukarıda olacak şekilde yatmak morluk ve ödemi azaltacaktır.
 • Soğuk buz uygulaması morluk ve ödemi azaltacaktır.
 • Ameliyat sonrası uzaktan televizyon izlenebilir, ancak örneğin yakından telefon izlemek / kitap okumak önerilmemektedir.
 • Ameliyat sonrası ilk bir hafta morluk /şişlik olabilmektedir. Sosyal hayatla ilgili düzenlemler planlanmalıdır.
 • Ameliyattan sonra eğer gün ışığının yoğun olduğu yaz dönemindeyse ameliyat izinin gün ışığından korunması için şapka, güneş gözlüğü ve güneş koruyucu kremle korunması yara izinin cildin gerikalanından farklı bronzlaşmaması için önem taşımaktadır.
 • Ameliyat sonrası dönemde geçici kalıcı göz kuruluğu olabilir. Göz kuruluğu olan kişiler geçici olarak yapay gözyaşı damlaları kullanmaları gerekebilir.

 

Badem Göz Estetiği nedir ? Alt göz kapağı estetiğinde hedef nedir ?

Göz iç pınarı dış köşesine göre daha yukarıda bulunması halinin halk arasındaki tabiri ‘badem göz’ dür. Tıbben açıklamak gerekirse üç durum mevcuttur:

Kişinin göz ve kaş yapısı genetik olarak + kantal tilt yani badem göz olabilir. Bazı ırkların bu göz yapısıyla ilişkilidir. Bu yapı yaşlılıkta görülen destek yapılarının azalması sonucu gözüken – kantal tiltin tam aksidir. Dolayısıyla bakışlarda sağlıklılık, gençlik, dinçlik ifadesi olarak zihinlerimiz tarafından ‘üzerine düşünülmeden’ yorumlanır.

Bazen de yaşlanmayla beraber yüz ve göz çevresi yapılardaki destek mekanizmalarının azalmasıyla – kantal tilt oluşabilir. Bu en sağ fotoğrafta görüldüğü gibi nispeten yorgun, çökkün, mutsuz ifade olarak zihinlerimiz tarafından ‘üzerine düşünülmeden yorumlanır. Alt göz kapağı estetiği ameliyatı yada ameliyatsız göz kapağı estetiği seçenekleriyle gözdeki bakışta yapılan bu değişikliklere yeni popüler olan terimiyle ‘badem göz estetiği’ adı verilmektedir.

 

Blefaroplasti fiyatı nedir ? Blefaroplasti ameliyatı fiyatı nedir ? Göz kapağı estetiği fiyatlarını ne belirler ?

Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) ameliyatı yaygın olarak estetik amaçlı yapılır. Estetik amaçlı yapıldığında SGK ve özel sigortalar bu ameliyatı karşılamıyor. Blefaroplasti fiyatı, yani göz kapağı estetiğinin fiyatı birkaç etkene bağlıdır:

Yapılacak göz kapağı ameliyatı sayısı. Örneğin sadece üst , sadece alt yada üst+alt blefaroplasti olması fiyat değişkenliği yaratabiliyor. Ek olarak yapılacak alt göz kapağı ameliyatının transkonjunktival olması da fiyat değişkenliği yaratır.

Yapılacak ameliyatın sadece lokal anestezi altında mı yapıldığı, ek olarak sakinleştirici (sedasyon) olması yada genel anestezi altında yapılacak olması fiyatta belirleyicidir.

Yapılan ameliyattaki hastane hizmetleri içeriği fiyatı belirler. Göz kapağı estetikleri sıklıkla günübirlik, yatış gerektirmeyen ameliyatlar olmakla beraber hasta işlem sonrasında yatış yada hastane hizmeti talep ettiğinde fiyata yansıyabilir.

 

Üst Göz torbası blefaroplasti ile tedavi edilebilir mi ?

Gözaltı torbaları blefaroplasti ameliyatıyla düzeltilebilir. Göz çevresindeki yağ yastıkçıklarında belirginleşme blefaroplasti sırasında düzeltilebilir. Üst göz kapağı estetiğinde sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Alt göz kapağı estetiğinde kesi olmadan da (transkonjunktival) yol ile göz altı elastikiyeti/sıkılığı uygun olan genç hastalarda tek başına uygulanabilir.

 

Göz altı torbaları blefaroplasti ile tedavi edilebilir mi ?

Kesili yada izsiz (transkonjuntival) blefaroplasti ile çözümü olabilen durumlardır. Teknik seçimi cilt elastikiyeti, fazlalığı ve yaş göz önünde bulundurularak verilir.

 

Ameliyatsız göz kapağı estetiği mümkün mü ?

Yukarıda bahsedilen cerrahi seçenekler dışarısında ameliyatsız tedavi seçenekleri mümkündür. Kaş ve göz çevresinde botoks ve dolgu ile göz çevresi görünüşünde değişiklik yapılabilmektedir. Örnek olarak botoks ile kaş kaldırma, dolgu ile göz altı torbalanma görüntüsünün düzeltilmesi verilebilir. Günübirlik yapılan işlemlerdir, kalıcılıkları değişkendir.