Kaş düşmesi, kaş düşüklüğü nedir ? Kaş kaldırma seçenekleri nelerdir ?

Değişken estetik algılar olsa da; kaş pozisyonu erkek için üst göz kemiği seviyesinde, kadın için ise bunun biraz üzerindedir. Kaş düşüklüğü tüm kaşın aşağı inmesiyle de oluşabilir yada kaş kuyruğunun düşmesi (kaş kuyruğu: kaşın kulağa en yakın kısmı) tek başına varolabilir. Tedavisi kaş kaldırma ile mümkündür. 

 

Seçenekler:

  • Kaş kaldırma botoksu (Ameliyatsız kaş kaldırma) Tüm kaş pozisyonunda kaldırmaya ihtiyaç olduğunda
  • Şakak germe estetiği (Temporal lift) Kaşın düşmesi sadece kuyruk kısmında ise
  • Endoskopik kaş kaldırma

 

Şakak germe, Şakak germe estetiği nedir ? (Temporal lift)

Kaş düşmesi sadece kuyruk kısımda olan kişilerde üst göz kapağındaki cilt birikme ve kırışıklık yapar. Bu kişilere sık olarak üst göz kapağı (blefaroplasti) gerektiği şeklinde değerlendirilir. Halbuki kaşların uygun pozisyona gelmesi herzaman önceliktir ve blefaroplasti ihtiyacını ortadan kaldırabilir, kararı etkileyebilir. Bunun için çok basit bir test yeterlidir. Aynanın karşısında kaşınızın kuyruğunu parmağınızla dışa-yukarı kaldırdığınızda kaş düşüklüğünü düzeltlmiş ve şakak germe (temporal lift) etkisini taklit etmiş oluruz. Aşağıda fotoğrafta görüldüğü gibi hastanın üst göz kapağı – blefaroplasti değil şakak germe (temporal lift) e ihtiyacı var.

Gözlerdeki yorgun ifadeyi ortadan kaldırarak üst göz kapağındaki fazlalığı düzeltici bir işlemdir.

 

Şakak germe ameliyatı nasıl yapılır ?

Şakak bölgesinde saç içine kesi gizlenir. Şakak germenin (temporal lift) uygulanacağı bölge serbestlenerek kaş düşmesi düzeltilir. Uygun noktaya kaş sabitlenir. Kesi itinayla kapatılarak işleme son verilir.

 

Endoskopik kaş kaldırma

Endoskopik kaş kaldırmada endoskoplar ameliyatın sadece saçların arasından yapılan ve görünür olmayan ufak kesilerden yapılabilmesini mümkün kılar. Oluşturulan giriş noktalarından endoskoplar yerleştirilerek kameralı görüntü altında ameliyat yapılır. Böylece endoskopik kamera yoluyla ufak ve görünmez kesilerden ameliyat gerçekleştirilebilir. Kesiler saçların arasına gizlendiğinden yara izi belli olmaz.

Şakak germe işlemine kıyasla dezavantajı kaş düşmesi tüm kaşta olduğundan kaş kaldırmanın sağlanması için tüm alın bölgesindeki sabitleyici bağların serbestlenmesi gerekmesidir. Bu daha etraflıca bir cerrahi ve ameliyat sonrası dönemde nispeten artmış ödem demektir.