Revizyon burun ameliyatı (revizyon rinoplasti) nedir ? Revizyon rinoplasti ne demek ?

Eğer bu sayfayı inceliyorsanız daha önce en az bir kere burun estetiği ameliyatı geçirmiş ve sonucundan memnun değilsiniz demektir. Öncelikle geçmiş olsun. Burun estetiği ameliyatı sonrasında rötuş ve düzeltme için ikincil ameliyatlar gerekebilmektedir (Dünyadaki standard oran yaklaşık %10, maalesef her 10 rinoplasti hastasından biri çeşitli sebeplerle revizyon rinoplasti ameliyatı geçiriyor). Geçirilmiş burun ameliyatıyla ilgili memnuniyetsizliklerde yapılacak düzeltme cerrahilerine ‘revizyon rinoplasti‘ yani (düzeltme) revizyon burun estetiği denir. Genel prensipler burun estetiğiyle aynı olmakla birlikte genellikle teknik zorluk seviyesi daha yüksek ameliyatlardır.

 

Revizyon burun ameliyatları neden zordur ?

Ufak rütuşlar burun estetiği sonra gerekebilir ve aynı hekimce gerçekleştirilebilir. Ancak bazen durum farklıdır, geçirilen ameliyat sonrası majör bir deformite (örneğin ameliyat sonra burun çökmesi, ameliyat sonrası burun ucu düşmesi vb) mevcutsa ikinci bir görüş almakta fayda olabilir. Burada hasta-hekim güven ilişkisinin tazelenmesi amacıyla yeni bir cerraha ameliyat olmayı değerlendirmek iyi bir seçim olabilir.

Daha önce (sıklıkla başka bir cerrah tarafından) ameliyat edilmiş ve içeride ne yapıldığı tam belli olmayan (sürpriz) ameliyatlardır. Özellikle 2000 yılı ve öncesinde yapılan burun estetikleri burnun taşıyıcı elemanlarını önemsemeden kozmetik amaçlarla kıkırdaklar fazlaca alınmış / tahrip edilmiştir. Şahsi pratiğimde kişinin geçirmiş olduğu ameliyat notunu her zaman istemekteyim. Ancak nadir durumlar hariç ya geçirilen ameliyatın detaylarını içeren evrak hastaya verilmemiş, ya kaybedilmiş yada gerekli detaydan yoksun hazırlanmıştır.

 

Revizyon rinoplasti ne zaman yapılır ?

Burun estetiği sonrası ödemlerin tamamen geçmesi 6 ay ile 1 yıl arasında bir süre alır. Kalın ciltli kişilerde bu süre daha uzun sürebilir. Bu geçici ödem ve şişliklerin verilecek ameliyat kararını yanlış etkilememesi amacıyla en azından bu sürenin geçmesi önerilir.

 

Revizyon rinoplasti fiyatları ?

Muayenesiz kesin revizyon rinoplasti fiyatı vermek mümkün değildir çünkü gereken işlemler çok çeşitlidir. Ön fiyat bilgisi için lütfen iletişime geçiniz

 

Revizyon rinoplasti olanlarda başarı nelere bağlıdır ?

  • Önceki ameliyatta yapılanlarla ilgili bilgi olması (ameliyat notu)
  • Bir önceki ameliyatta bozulan hasta-hekim güven ilişkisinin yeniden kurulması
  • Ameliyat öncesi iyi bir planlama
  • Hekiminizin revizyon rinoplasti ile tecrübeli olması (hekiminize sonuçlarını sorunuz)
  • Ameliyat öncesi ve sonraki döneminde sigara içilmemesi

 

Revizyon rinoplasti nasıl yapılır ?

Açık veya kapalı rinoplasti tekniğiyle yapılabilir. Yine lokal anestezi, sedasyon (sakinleştirici) altında ve genel anesteziyle de yapılabilir. Bazen ufak bir rütuş gerektiren burunlara yapılacak işlem 30 dakikanın altında sürebilirken yapısal rekonstrüksiyon gerektiren daha etraflı revizyon rinoplastiler 4-5 saatlere kadar sürebilmektedir. Dolayısıyla değişkendir.

Revizyon burun estetiğinde kullanılacak kıkırdak bir önceki ameliyatta kullanılmış olabilir. Böyle durumlarda ihtiyaç halinde kişinin kulak veya kaburga kıkırdaklarından doku alınarak kullanmak gerekebilir. Kulak ve kaburgadan kıkırdak almak gerekliliği hakkında doğal olarak hastaların aklına gelen sorular şunlardır:

 

Revizyon rinoplasti ameliyatınızda ek kıkırdak ihtiyacı olacak mı ?

Daha önce (sıklıkla başka bir cerrah tarafından) ameliyat edilmiş ve içeride ne yapıldığı tam belli olmayan (sürpriz) ameliyatlardır. Revizyon burun estetiği ameliyatlarımda burnu açmadan ve burnun ameliyatına başlamadan ihtiyaçı kesin olarak bilmek mümkün değil. Dolayısıyla ihtimalleri açıklayarak ve hasta onaylarını alarak ameliyata girmek gerekir.

 

Kaburgadan kıkırdak alınması belli olur mu ?

Bu kıkırdak en fazla 4 cm lik bir kesiden (2 parmak kalınlığı) yapılmakta, kaburga alındıktan sonra bu kesi itina ile dikilmekte ve belli olmamaktadır. Kadın hastalarda meme bitiş çizgisinin altına gizlendiğinden görünmemekte, erkek hastalarda ise özellikle göğüste kıl olan erkeklerde belli olmamaktadır. Sağ ve solda bir düzineye yakın kaburga olduğundan alınan kaburga parçası insanda herhangi bir eksiklik yaratmamaktadır. Kulakta ise kıkırdak alındıktan sonra kulakta fonksiyonel bir problem oluşmamaktadır.

 

Kaburgadan kıkırdak alınması ağrılı mıdır ?

Revizyon burun ameliyatı sırasında kaburga kıkırdağı gerektiği durumlarda kas-koruyucu tekniği kullanıyorum. Bu ameliyat sonrası dönemde ağrıyı belirgin seviyede azaltıyor.