Dudak nasıl dolgunlaşır ?

Dudağın dolgunlaşması içeriğinin hacminin artması yani içeriğinin ‘doldurulması’ ile mümkündür. Dudak nasıl dolgunlaşır, neyle doldurulabilir ? Bunu hiyaluronik asitli dolgular yapabilir, kişinin kendisinden alınan dudağa yağ enjeksiyonu, kişinin kendinden alınan diğer dokuların dudağa yerleştirilmesi yada dışarıdan alınan implantların yerleştirilmesiyle yapılabilir. En sık uygulanan yöntem dudak dolgularıdır, dudak hareketli bir bölge olduğundan dolgunun kalıcılığı bu bölgede nispeten azdır. Hızlı ve kolay uygulanabilmesi avantajı, tekrar gerektirmesi ve masrafı dezavantajıdır.

 

Dudak nasıl büyütülür ?

Dudağın dolgunlaşmasından farklıdır. Önden yada yandan bakıldığında dudağın görünen (kırmızı) kısmının daha görünür olmasını sağlamak dudağın büyük gösterir. Dudağı dolgunlaştırmak da dudağı büyütür ancak örneğin üst dudak kaldırma ve lip lift ameliyatı üst dudak kaldırma ve üst dudak nasıl büyütülür ? e verilebilecek en iyi kalıcı çözümlerdendir.

 

Lip lift ameliyatı nedir ? Lip lifting nedir ?

Dudak burun mesafesi kısaltma işlemidir. Dudakların vermilyon kısmı (dudak dediğimiz kırmızı kısım) az gözüktüğündeüst dudak kısa ve dudak-burun mesafesi uzamış gözükür. Özellikle kadınlar bu durumda dudaklarını belirginleştirmek için ruju yukarıdan taşırarak sürerler. Yine dudağa aşırı dolgu yaparak dudakları belirginleştirmeye çalışmak geçici ve problemi çözmeyecek olan durumdur. Burun dudak mesafesini kısaltarak dudağın görünen (kırmızı) kısmını öne taşıyan dudak kaldırma ameliyatı (lip lifting) bu durumda gerekli olan işlemdir. Burun estetiğine benzer şekilde kesi burnun altına saklandığından yapılan kesi itinayla onarıldığında dikkat çekmeyecek bir iyileşme mümkün olmaktadır.

 

Üst dudak kaldırma ameliyatı nasıl yapılır ?

Bullhorn lip (boğa boynuzu) lift en sık kullanılan dudak kaldırma tekniğidir. Burnun altındaki doğal kıvrımlara kesilergizlenir. Sadece üst dudağın kaldırılmasını hedefler. Gülümsemeyle hafif belli olan dişler yaşla beraber üst dudak mesafesinin de uzamasıyla örtülür. Bu işlem ön dişlerin kararında gözükmesini sağlar.

Boğanın boynuzları şeklinde ince bir cilt parçası çıkarılır. Kas sıkılaştırılır ve üst dudak yeni pozisyonunu alır. Kesinin yeri dolayısıyla izler gizlenmekte ve gölgelenmektedir. İhtiyaca göre cilt miktarı çıkarmayı izin veren, ayarlanabilen bir ameliyattır.

 

Lip lift ameliyatında ne değişir ?

  • Philtrum (üst dudak-burun mesafesi) kısalır.
  • Böylece üst dudağın vermilyon sınırı yukarı çekilir
  • Üst dudağın önden görülen kırmızı kısmı uzar
  • Üst-dudak alt dudak oranı değişir.

 

Dudak kaldırma ameliyatında oluşan değişiklikleri Angelina Jolie ‘ nin dudakları üzerinden inceleyebiliriz. Angelina Jolie ‘ nin dudaklarıyla ilgili güzel olan ne ? Üst dudak alt dudak boy oranı neredeyse 1:1. Üst dudak vermilyon sınırı ile burnu arasındaki mesafe oldukça kısa: neredeyse üst dudak mesafesine eşit. Üst dudak boyu uzun. Bu alışılagelmiş güzellik anlayışı oranlarının dışında, burada güzellik bakanın gözündedir kuralı işliyor.

 

Kimler lip lift ameliyatına adaydır ?

Dudak-burun mesafesi yapısal olarak doğuştan uzun olan kişiler. Üst dudağının kırmızı kısmı vermilyonu belirsiz – kısa olan kişiler. Önden bakışta üst dudağını dolgunlaştırmak isteyen kişiler. Sürekl dolgu, silikon yada implant yaptırmaktan kaçınmak istemeyen kişiler lip lift ameliyatından fayda görebilir

 

Lip lift ameliyatı ne kadar sürer ?

Hazırlığıyla beraber 1 saat süren bir işlemdir, lokal anesteziyle uygulanabilir. Hastanede kalmayı gerektirmez.

 

Lip lift ameliyatı sonrasında iz olur mu ?

Burun estetiğine benzer şekilde kesi özellikle burun altı bölgeye gizlenir. Burun altı bölgesi yüz-yüze iletişimde eğer kişi çok uzun boylu değilse nispeten gizli bir bölgedir. İtinalı bir lip lift sonrası yara iyileşmesi ve yara bakımı güzel yapıldığında yara izinin de olgunlaşması sonrasında (6-9 ay) iz belirsizleşmektedir.

 

Lip lift fiyatı ne kadardır ?

Ameliyatın yapılacağı cerrah, hastane ve uygulanacak anesteziye (lokal, lokal+sedasyon, genel anestezi) bağlı değişkenlik göstermektedir. Lokal anestezi altında dahi yapılabildiğinden sıklıkla diğer yüz estetiği işlemlerinden daha az masraflıdır.

 

Lip lift ameliyatının kalıcılığı ne kadardır?

Dolguların aksine yapılan işlemin etkisi kalıcıdır.

 

Botoks dudak büyütür mü ? Dudak botoksu dolgunlaştırır mı ?

Burada yanlış bilinen bir durum var. Botoks sadece kasların kasılmasını engeller ve hareketi dondurur. Dolgu ve hacim vermez. Bu ikisiyle ilgili kafa karışıklığı çok var. Akılda kalıcı olması için şöyle özetliyorum: dolgu doldurur, botoks dondurur.